Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Sekcja Miłośników Literatury, Sztuki i Historii

Nasza Poezja 

Literatura_m­

Na zajęciach dyskutuje się o dorobku twórców z różnych dziedzin literatury, kultury i sztuki. Słuchacze zastanawiają się nad sensem życia w oparciu o poglądy filozofów starożytnych, poznają dzieje Polski z różnych epok. Zajęcia odbywają się w salonie muzycznym Książnicy Stargardzkiej, wzbogacane są filmami, audycjami telewizyjnymi i różnorodną ikonografią.

Prowadzący: różni
Rada programowa:
Henryka Diaków
Marian Wolanin
Teresa Daszkiewicz
Józef Podgóreczny 
Miejsce zajęć: Książnica Stargardzka 
Termin spotkań: piątek, godz. 13:00 

 

 ----------------------------------------------------------------------------------

ROK AKADEMICKI 2017/2018

   --------------------------------------------------------------------------------- 

 2018-05-25

W dniu dzisiejszym słuchacze naszej sekcji obejrzeli film pt. „Twój Vincent”, poświęcony wielkiemu holenderskiemu malarzowi – Vincentowi von Goghowi.
Jest to pierwszy od początku do końca namalowany film pełnometrażowy w historii kina. Przedstawia pełną tajemnic biografię  malarza opowiedzianą poprzez 65 tysięcy ręcznie malowanych klatek filmowych. Twórcy filmu podjęli ogromne wyzwanie wprowadzenia obrazów van Gogha w ruchu. Polska produkcja tego wspaniałego anonimowego filmu została doceniona zarówno przez publiczność jak i krytyków na całym świecie. Film został nominowany do Oscarów 2018 r..
Pomysłodawczynią i reżyserem tego filmu jest Polka – Dorota Kobiela, wraz z Hugh Welchmanem.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-05-18
Słuchacze sekcji literatury sztuki i historii wysłuchali i obejrzeli prezentację „Bajki nie tylko dla dzieci”, a jej bohaterem jest Mieszko z grodu nad Iną.
Prezentacji dokonała Anna Kucharska pracownik książnicy, która stwierdziła, że bajka ma charakter wydawnictwa o zasięgu lokalnym. Powstała, aby przybliżyć zawód biblioteka, podkreślić rolę czytania w życiu człowieka, tak młodego jak dorosłego.
W bajce nie zabrakło elementów Gryfa, gwiazdki marki „Stargard pod szczęśliwa Gwiazdą”, pionierów grodu, hejnału miasta.
Wspomniany w bajce Mieszko posiadał Kartę czytelnika, w wirtualnym tle oprowadzał i wprowadzał w pomieszczenia stargardzkiej Biblioteki, nas przyszłych czytelników.
Gratulujemy Ani „lekkiej ręki pisarskiej”, życzymy sukcesów literackich a podziękowaliśmy brawami i kwiatami.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-04-27 
Sekcja Literatury Sztuki i Historii oglądała film dokumentalny pt. „Odebrali mu miłość. 
Film dokumentalny z 2008 roku nosił tytuł " Odebrali mu miłość" - opowiada o tragicznym związku Hindusa-dr Petera RAINY, historyka Kościoła polskiego z arabistką Barbarą WERESZCZYŃSKĄ. Peter Raina urodzony w Kaszmirze (1935 r.), syn  wysokiego urzędnika w hinduskim rządzie a potem pracownika  w ONZ uczył się  w Genewie N. Jorku, Berlinie a studiował m. in. Oksfordzie. Za namową swojej Profesorki, zgłosił chęć robienia doktoratu na Uniwersytecie Warszawskim na temat polskiej polityki zagranicznej w okresie międzywojennym. W 1962 roku Peter RAINA otrzymał stypendium na UW, nawiązał kontakty z polską inteligencją i opozycją, zdobył zaufanie biskupów Kościoła polskiego , a przede wszystkim Kardynała Wyszyńskiego oraz ... poznał przyszłą żonę Barbarę. Po obronie doktoratu w 1966 roku, uczestniczył w słynnym wykładzie  prof. Kołakowskiego, wygłoszonego z okazji 10-ej rocznicy Października 1956 - zabrał jako pierwszy głos i wkrótce zmuszony przez władze PRL-u musiał opuścić (1967) nasz kraj. Wyjechał do Berlina Zachodniego, nawiązał kontakt z paryską "Kulturą", Radiem Wolna Europa, KOR-em. oraz w Szwecji spotkał się ze soją ukochaną Basią. Pobrali się i zamieszkali w Niemczech. Ich związek trwał 14 lat, małżonka wpadła w alkoholizm i zmarła na zawał serca w lutym 1982 roku. Byłaby to zapewne jedna z wielu romantycznych historii ... gdyby nie tak tragiczne zakończenie! Dr Peter RAINA w 2006 roku otrzymał statut pokrzywdzonego. Zapoznał się z zawartością swojej teczki. To co zobaczył spowodowało SZOK. W latach 70-tych i 1-szej połowie l. 80-tych- dr Raina - był przez wywiad PRL-u otoczony agentami, bowiem jego działalność określano wrogą i antysocjalistyczną. Szok spowodował jednak fakt , że głównym agentem SB, który donosił na niego była jego ukochana Żona- Basia. Film kończy się sceną składania kwiatów na grobie polskiej  Małżonki przez zapłakanego Hindusa , który tak ukochał nasz kraj- Polskę!

Opracował:  Marian Wolanin

2018-04-13,
słuchacze sekcji odwiedzili Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Stargardzie, gdzie zapoznali się z wystawa p. n. „Telewizor, meble, mały fiat… oto marzeń szczyt”
Tytuł wystawy pochodzi z piosenki „Nie płacz Ewka” zespołu „Perfekt”. Wystawa była wystawa czasowa.
Wystawa opisuje codzienność w Polsce w 1981 – 1989 r., typowe umeblowane mieszkanie u schyłku PRL-u, gdzie marzenia mijają się z rzeczywistością.
Dzisiaj dla nas przywołują nostalgię, wspomnienia tamtych czasów, wcale nie łatwych, ale miłych ze względu na naszą młodość.
Eksponaty wystawy były autentyczne, powstały przy wsparciu instytucji i osób prywatnych, które wypożyczyły bądź darowały te przedmioty.
Słuchacze z zainteresowaniem obejrzeli wystawę, przy okazji przypominając i odwiedzając wystawy stałe, które SA w Muzeum.
Po wystawie oprowadzał Pan Piotr Kwaśniak – pracownik Muzeum, a słuchacze otrzymali foldery wystawy.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-04-06,
słuchacze Sekcji Literatury, Sztuki i Historii, wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. p. Sylwią Trojanowską i Markiem Stelarem.
Było to już 2-gie spotkanie ze słuchaczami (Pierwsze spotkanie odbyło się 2 grudnia 2016 R.). Autorzy promowali swoje nowe książki. Pani Sylwia książkę pt „A gdzie tak …” a Pan Marek swoją powieść kryminalną „Niewiadoma”.
Podczas spotkania mogliśmy poznać dorobek twórczy autorów, porozmawiać z nimi, zadać pytania.
Powieść p. Sylwii w treści posiada wątki stargardzkie (strona 260).
Witold Mateńko zadał pytanie: „jak waży jest tytuł powieści?”.
Z odpowiedzi autorów wynika, iż najważniejszy jest bohater i zakończenie, a metodą dobrego tytułu jest bohater dobrej książki, którą się zapamięta.
Na pytanie jak dalece wydawca ingeruje w postać bohatera, autorzy odpowiedzieli, iż jest to bardzo rzadko, a a prawdą jest że czytelników fascynują różne rzeczy, w tym miłość, intryga.
Grupa serdecznie podziękowała autorom spotkania wręczając kwiaty, a chętni do poznania losow bohaterów powieści, nabywali książki, wraz z autografami. Spotkanie było tym cenniejsze, gdyż to p. p. Sylwia i Marek zabiegali o spotkanie, wydając swoje nowości wydawnicze, promując je.

 

2018-03-23
Członkowie sekcji obejrzeli dalszą część filmu o Beethovenie. Bardzo interesująco przedstawiono wysiłki detektywistyczne sekretarza wielkiego muzyka w ustaleniu, kto jest „wieczną miłością” kompozytora i jednocześnie jego spadkobierczynią. Okazało się, że ta kobieta jest bratowa Beethovena, a domniemany syn brata, był w rzeczywistości synem kompozytora; o czym Beethoven nigdy się nie dowiedział, mimo, że po śmierci brata usynowił chłopca. Ponadto, dowiedzieliśmy się, że przyczyną głuchoty muzyka było okrutne traktowanie go przez ojca, który nie był zadowolony z tego, że muzyka Beethovena, poważna w swej wymowie, nie przyniosła oczekiwanych przez ojca profitów.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-03-16
Spotkanie poświęcone było wielkiemu kompozytorowi i pianiście niemieckiemu, Ludwigowi von Beethovenowi.
Słuchacze obejrzeli pierwszą część filmu pt „Wieczna Miłość”. Film opowiadał o muzyce Beethovena i nieznanej jego miłości. W bardzo atrakcyjny sposób przedstawiono watki biograficzne wielkiego muzyka, jego rozterki i męki twórcze.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-03-09
Tego dnia słuchacze sekcji zapoznali się z filmem omawiającym obraz Auguste Renoira „Molin de la Galette” (Młyn Galette).
Obraz ten, uznany przez krytyków za największe dzieło impresjonistów  XIX wieku powstał w roku 1876, tj po „Komunie paryskiej”.
Mimo tego, że Paryż leczył rany po strasznej masakrze komunardów, to Renoir przedstawił radosny bal paryżan w Sali tanecznej, znajdującej się na wzgórzu Monte Marte.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

2018-02-28
Słuchacze wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców z pisarką Anna Sakowicz (która także gościła już na spotkaniu ze słuchaczami sekcji w ubiegłym roku) oraz w spotkaniu 21 marca 2018 r. z pisarką Dorotą Schrammek.
Spotkania te organizowanie były przez Książnicę Stargardzką, a udział naszych słuchaczy sekcji był liczny.

Opracowała: Henryka Diaków

  

2018-02-23,
słuchacze oglądali film „Krakowiaczek Ci ja” produkcji polsko – australijskiej.
Film mówi o dziejach rodziny żydowskiej Jerzego Grossa w czasie II wojny światowej, a także po wojnie. W filmie – przewija się na drodze głównego bohatera, Polska (Warszawa) Izrael i Austria obecnie miejsce zamieszkania. Autor filmu wyreżyserował bohatera, jako człowieka wielkiego serca, przyjaznego dla ludzi, pełnego wspomnień o czasach tragicznych ale i późniejszych dobrych (scena spotkania bohatera z przyjacielem lat młodzieńczych, po sześćdziesięciu latach, nazwiskiem Kuszyński jest niesłychanie wzruszająca).
Bohater filmu jest pełen empatii dla Polaków, opowiada o tym swoim wnukom, przybliża prosto i zrozumiale historię swojego życia, pokazuje miejsca pobytu w latach tragicznych.
Obecnie, bohater filmu jest uznanym filmowcem.
Film wyświetlił Marian Wolanin. Film był przyczynkiem do dyskusji, aktualnej obecnie, w świetle nowelizacji ustawy o IPN (wywołała spór Polska – Izrael).

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-02-16,
słuchacze Sekcji mieli możliwość oglądać i wysłuchać koncertu zespołu „Skorpions”, który wystąpił w 2002 roku w Filharmonii w Berlinie. Zespół grał przy współudziale orkiestry Filharmonii Berlińskiej, z towarzyszeniem zaproszonych solistów, oraz chórów dziecięcych i dorosłych.
Koncert był wspaniały, na najwyższym poziomie widowiskiem, barwnym, (stroje artystów), a także kunsztownie muzycznie.
Dominowały hity z lat wcześniejszych jak i późniejszych. Zespół hardrockowy, założycielem grupy jest gitarzysta Rudolf Schenker, solista obecnie jest Klaus Meine, zespół znany jest z utworu „Rock You Like a Hurricane”  który w latach 80-ych był hymnem zespołu, a także z wielu utworów innych wydanych albumowo.
Płytę zespołu z Koncertu w Filharmonii wyświetlił Józef Podgóreczny. Słuchacze poczuli się fanami zespołu jak nasz znany bokser Dariusz Michalczewski.

Opracowała: Henryka Diaków

2018-02-09,
słuchacze obejrzeli film, wyświetlony przez Józefa Podgórecznego w technologii HD pt „Planeta Ziemia”, dotyczący dużych aglomeracji miejskich. Postęp technologiczny dzisiaj, pozwala dronom i różnego rodzaju kamerom dotrzeć do miejsc bytowania zwierząt, które coraz częściej SA w bliskiej koegzystencji z człowiekiem, co oczywiście nie jest łatwe. Część zwierząt dobrze odnajduje się w świecie zdominowanym przez ludzi, dzięki dziesiątkom ton pożywienia w aglomeracjach i korzystnym warunkom termicznym. Dotyczy to lampartów (Bombaj), szpaków (Rzym), dzikich hien (Etiopia), sokołów wędrownych (Nowy Jork). Mimo, że świat jest projektowany od tysięcy lat dla jednego gatunku (człowieka) adaptuje się do niego świat zwierzęcy.

Opracował: Józef Podgóreczny

 

2018-02-02,
słuchacze Sekcji obejrzeli „Polskie Kroniki Filmowe”  z lat 40-tych i 50 – tych XX wieku, które w sposób dowcipny przedstawiały absurdy lat PRL-u.
A mimo te nie normalności życia codziennego wywołują w nas uśmiech, rozrzewnienie bo to przecież lata naszego dzieciństwa czy młodości.
Film wyświetliła Teresa Daszkiewicz

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-01-26,
uczestnicy spotkania Sekcji obejrzeli II cz. Filmu pt „Maria Skłodowska-Curie” opowiadających dalsze losy Marii i Jej rodziny, po śmiertelnym wypadku Jej męża Piotra Curie.
Film pokazuje także walkę Marii z dominacją mężczyzn, kiedy to obejmuje własna katedrę na paryskiej Sorbonie.
Maria była pierwsza kobietą, która zdobyła nagrodę Nobla i do czasów obecnych pozostaje jedyna wyróżnioną dwukrotnie ta nagrodą.
Film wyświetliła Teresa Daszkiewicz.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-01-19,
obecni na spotkaniu Sekcji słuchacze obejrzeli I cz. Filmu pt „Maria Skłodowska – Curie”. W treści filmu nasza słynna rodaczka, odkrywczyni 2-ch pierwiastków polonu i radu, jawi się jako czuła matka, żona, kobieta pełna charyzmy.
Jej życie było pełne dylematów i sprzeczności.
Film wyświetlony przez Teresę Daszkiewicz.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-01-12,
słuchacze Sekcji obejrzeli film opowiadający o życiu i twórczości Rafaela Santi z Urbino, który był najsłynniejszym – malarzem włoskiego renesansu.
Tworzył w XV w. ur. 06.04.1483  r., zm. 06.04.1520  r.. Pochowany w rzymskim Panteonie.
Jedo obraz „Madonna del Prato” (Madonna w ogrodzie) wyznacza apogeum renesansu. Styl twórczości Rafaela był naśladowany w kolejnych stuleciach.
Film wyświetliła Teresa Daszkiewicz.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2017-12-16,
Sekcja obchodziła Wigilie, tradycyjnie, uroczyście ze śpiewaniem kolęd, przygotowaniem potraw.
Genia Szczepaniuk odczytała kilka wierszy z przemyśleniami i refleksja o obchodach Świąt Bożego Narodzenia.
Nad całością spotkania wigilijnego czuwała Teresa Daszkiewicz, za co grupa serdecznie podziękowała.

Opracowała: Henryka Diaków

2017-12-08,
zaproszona została Anna Kucharska pracownica Książnicy, która przedstawiła nam, przybliżyła osobę Aleksandry Kwiecińskiej.
Urodzona w 1941 r. w Raciążu, uczęszczała do LP Toruń, ukończyła Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała jako nauczycielka w Pile, oraz Urzędzie Miejskim w Pile w latach 1968 -1972, w latach 1972 – 1987 pełniła funkcję inspektora miejskiego w Urzędzie Miejskim w Stargardzie Szczecińskim, a w 1978 r. pełniła funkcję dyrektora MBP w Stargardzie do roku 2000, kiedy to odeszła na emeryturę.
Za je kadencji Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła 50 – lecie powstania. W czasie tym organizowane były spotkania, filmy, przeprowadzano ciekawe formy promocji książek, wzrastała ilość czytelników tak młodszych jak i dorosłych.
Piękną kartą historii życia Aleksandra Kwiecińska zapisała poprzez działalność w UTW, będąc współzałożycielem. Wspomniała o tym Bogdan Kowalski, kiedy to współpracował z Aleksandrą, a Tadeusz Surma z dokonań Aleksandry z życia zawodowego i społecznego robił zdjęcia do kroniki.
Aleksandra Kwiecińska pięknie malowała, pisała wiersze.
Wspomnienia są ulotne jak liść jesienny, ale pamięć o Oli pozostanie w naszej i mojej pamięci (pracowałam z Ola w UM).
Aleksandra Kwiecińska zm. 04 października 2011 r. po długiej i ciężkiej chorobie.
Ani bardzo dziękujemy za przygotowanie materiału wspomnieniowego.
Podziękowaliśmy brawami  wręczając kwiaty.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-12-01,
słuchacze obejrzeli II – część opery „Rigoletto”  Giuseppe Verdiego.
W treści opery przewijają się wątki zdrady, intrygi, nieszczęśliwej miłości i morderstwa, wskutek tych zdarzeń.
Obie części Opery spotkały się ze strony słuchaczy z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością oglądania.
Filmy przygotowała Krzysztofa Kizielewicz.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2017-11-24,
słuchacze mieli możliwość zapoznania się ze świetną w treści operą Giuseppe Verdiego pt „Rigoletto” cz. I.
Opera ta wystawiona została w Wenecji w 1861 r. i odniosła wielki sukces, przeniesiony następnie na Sceny całej Europy i Świata, a Jej popularność nie maleje mimo upływu lat.
Pierwsze nagranie całości tej Opery zostało dokonane w 1912 r.
Spośród nagranych dla dużego i małego ekranu dziś dostępnych jest 5.
W 1955 r. z wykonawczynią Marią Callas, a w 1980 r. z udziałem Placido Domingo.
Nagranie które obejrzeli słuchacze pochodzi z 2001 roku, zarejestrowane w słynnej Arena Di Verona, Libretto napisał Francesco Maria Piave wg: Victora Hugo.
Najsłynniejsza aria to „la Donna Mobile”, czyli „Kobieta zmienna jest….”.
Opera ta ostatecznie utrwala światową pozycje G. Verdiego.

Opracowała: Krzysztofa Kizielewicz

 

2017-11-17,
słuchacze obejrzeli film z cyklu „Historia Chrześcijaństwa – odc. 1 pt „Początki Chrześcijaństwa wg profesora historii kościoła Diamada MacCullocha – Wielka Brytania z 2009 r.
Film przedstawia proces rozwoju religii chrześcijańskiej. Zdaniem badacza wpływy kształtującego się chrześcijaństwa docierały o wiele dalej na Wschód, niż powszechnie się wydaje - oddziaływały w głębi Azji, a nawet w okolicach Chin.
Profesor historii kościoła – Uniwersytet Oksford ur. 1951 r. w rodzinie anglikańskiego księdza.
Podróżuje do miejsc chrześcijańskiego kultu w różnych częściach świata.
Filmy przedstawił Marian Wolanin jak też opracował testy.

Opracował: Marian Wolanin

 

2017-11-10,
w związku z rocznica święta Niepodległości – 11 listopada, słuchacze Sekcji obejrzeli film z 1994 roku pt „Bolesław Wieniawa-Długoszewski  Pierwszy Ułan II Rzeczypospolitej” .
Film ukazuje postać Jego, ur. W 1881 r. jako ulubieńca dam i Warszawy, posiadającego pasję poety i kawalerzysty. W obrazie archiwalnym przedstawiono losy żołnierza lekarza i adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego.
W filmie wypowiadały się osoby związane z życiem Generała m.in. córka Z. Vernon, pokazano Jego działalność dyplomatyczną we Włoszech, na tle tragicznych losów Polski w 1939 r. oraz ostatnie dni pobytu w Nowym Jorku, przed samobójstwem 1 lipca 1942 r..

Opracował: Marian Wolanin

 

2017-10-27,
Sekcja Literatury, Sztuki i Historii rozpoczęła działalność.
Zmieniono zasady zajęć Sekcji oraz wybrano Rade Programową, poprzez głosowanie.
Jednogłośnie do Rady wybrano:
Henrykę Diaków – odpowiedzialna za pion literatury
Teresę Daszkiewicz – odpowiedzialna za pion sztuki (malarstwo)
Józefa Podgórecznego – odpowiedzialny za pion sztuki (muzyka)
Mariana Wolanina – odpowiedzialny za pion historię.
Zasady powołania Rady przedstawiła Halina Gębka, która z ramienia Zarządu UTW ma pieczę nad praca Sekcji.
Przed głosowaniem wywiązała się burzliwa dyskusja, co do zgodności wyboru Rady.
Następnie, w ramach zajęcia sekcji, Teresa Kowalik przedstawiła kolejną już (3 –ą) część Jej sagi rodzinnej. Przedstawia losy rodziny na przestrzeni lat powojennych, do czasów obecnych. We wspomnieniach podjęła wątek tajemnicy Kamienicy, w której mieszkała, na ulicy Wojska Polskiego.
Teresa obecnie pracuje nad historią starych cmentarzy, umiejscowionych w Stargardzie, oraz na terenie powiatu stargardzkiego.
Temat cieszył się zainteresowaniem, a Teresa swoim zwyczajem sprawiła nam miłą niespodziankę, recytując wiersz w gwarze poznańskiej pt „Lokomotywa”.
Gwarę rozumiały nieliczne osoby, ale Teresa ten pełen dowcipu wiersz przetłumaczyła na tzw język przyswajalny dla nas.
Teresa otrzymała w podziękowaniami brawa, z zaproszeniem na kolejne spotkania.

Opracowała: Henryka Diaków  

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------

 ROK AKADEMICKI 2016/2017

-----------------------------------------------------------------------------------------

 26 maja 2017 r. zgodnie z planem grupa (trochę nieliczna z uwagi na wyjazdy wycieczkowe) odwiedziła Bramę Wałową, w której siedzibę ma stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA” Prezesem stowarzyszenia jest Pani Pan Ludmiła, Robert Sabatini.
Z nami spotkała się Pani Ludmiła, która ciekawie omówiła działalność stowarzyszenia, działającego już 25 lat. Mogliśmy oglądać zgromadzone obrazy artystów nie tylko stargardzkich. Stowarzyszenie współpracuje na niwie plastycznej z miastem niemieckim Bernau.
Każdy czwartek ostatni miesiąca odbywa się wernisaż nowej wystawy. My trafiliśmy na wystawę Moniki Bertermann – niemieckiej malarki, ale grupa mogła poznać prace innych artystów, które to były rozmieszczone jeszcze na piętrze galerii. Dla zainteresowanych można podać, iż od 01.06. 2017 r. galeria dostępna jest od 1200 do 1800, a w niedzielę i soboty od 1200 do 1500 oprócz poniedziałków.
Z zainteresowaniem poznawaliśmy prace ludzi, którzy mają twórczą pasję, malarstwo i nie tylko.
Grupa podziękowała serdecznie kwiatami Pani Ludmile, z zamysłem powrotu ponownie na wernisaże, korzystając z uprzejmości gospodarzy „BRAMY”.

Tekst: Henia Diaków 

   ---------------------------------------------------------------------------------------------

 19 maja 2017 r. słuchacze sekcji literatury sztuki i historii na spotkaniu mieli możliwość obejrzenia filmu promującego Stargard pt.  „Rok 2016 w Stargardzie” 
Chociaż był to film krótki, to w swojej treści wymowny, pokazujący osiągnięcia i rozwój miasta, na przestrzeni ostatnich 14 lat. Kadencji nieżyjącego już Pana Prezydenta Sławomira Pajora. Z filmu wynikało, iż możemy być dumni z naszego miasta, patrząc jak pięknie się rozwinęło i rozbudowało.
W dyskusji słuchacze w pełni się z tym zgodzili. Kończąc spotkanie słuchacze podziękowali kwiatami liderce grupy, za co ja serdecznie dziękuję. Jednocześnie ustaliliśmy, że nasze ostatnie spotkanie odbędzie się 26 maja. 2017 r. 

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  12 maja 2017 r. na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w ramach „Wiosny poezji w regionie” na spotkanie ze słuchaczami sekcji literatury, sztuki i historii przybyła Pani Aleksandra Petrusewicz, poetka, bajkopisarka, prozatorka. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki w Warszawie oraz Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a także Uniwersytetu Gdańskiego (Studium Podyplomowe Logopedyczne). Jest autorką 18 wydanych bajek, w tym libretta do Opery, jak i „Opowieści Wielkanocnej”, „Muszka”, „Kolędy dla dzieci”. Nie brakuje w jej twórczości poezji miłosnej i zbioru fraszek. Jest poetką życia i miłości. 
Zawodowo była związana z problematyką dzieci i młodzieży wymagających troski specjalnej. Na pytanie słuchaczy odpowiadała wyczerpująco, wspominając o przeżyciach tragicznych (śmierć męża), o wnukach i przyjaciołach. 
Recytowała wiersze „Ignarek” z tomiku poezji „Ballady i nie ballady z życia wzięte”, oraz „Mocarz” i „Wiosna z tomiku „Wiersze moje” i inne ulubione stare i nowe. Recytacja oparta była na przekazie multimedialnym, gdzie była ukazana postać Pani Aleksandry wraz z rodziną, z pięknym tłem muzycznym. 
Pani Aleksandra zwana też „Aleksanderką” zyskała swoją serdecznością olbrzymią sympatię i oklaski. Nie zabrakło wzruszeń wśród słuchaczy przy recytacji wiersza „Ignarek” oraz innych. 
Na zakończenie spotkania Pan Krzysztof Kopacki Dyrektor Książnicy, wręczył Pani Aleksandrze exlibris w wykonaniu Pana Ryszarda Balonia, związany z 70–leciem działalności książnicy. Słuchacze mogli także nabyć tomiki poezji i prozy z autografem od autorki. 
Serdecznie podziękowaliśmy Pani Aleksandrze kwiatami i oklaskami, mając nadzieję na jeszcze ponowne spotkanie. Należy dodać, że organizatorem spotkania była Książnica Stargardzka przy patronacie Uniwersytetu Trzeciego wieku w Stargardzie.

Tekst: Henia Diaków 

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

 28 kwietnia 2017 r. grupa słuchaczy sekcji literatury sztuki i historii spotkała się z Teresą Kowalik jednocześnie studentką naszego UTW. Jest to nasze drugie spotkanie z Teresą. 
Spotkanie miało charakter dalszy ciąg wspomnień o rodzinie, o pracy zawodowej, o przeżyciach jako uczennica SP nr 3 a później, następnie jako nauczycielka. Wspomnienia tak zabawne jak i dramatyczne obejmowały okres lat powojennych do czasów obecnych. 
Teresa opowiadała o ulubionej nauczycielce Pani Sulmierskiej, o starych skrzypcach, które uległy zniszczeniu poprzez pożyczenie ich koleżance, o chorobie z dzieciństwa, o pierwszym katechizmie. 
I tak wspomnienia można powielać w nieskończoność, a zostały one zebrane w pamiętnik p. n. Geneza i dzieje rodziny. 
Słuchacze wysłuchali w skupieniu opowieści, bo przecież chociażby te lata powojenne były w swej historii podobne do naszych. 
Teresa otrzymała serdeczne oklaski wraz z kwiatami od grupy, a na prośbę słuchaczy na zakończenie spotkania odśpiewała 2 arie operowe (bez podkładu muzycznego!), czym zyskała sympatię i ponowne oklaski.

Tekst: Henia Diaków 

    --------------------------------------------------------------------------------------------

 21 kwietnia 2017 r. grupa słuchaczy sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkała się ze szczecińskim autorem Wojciechem Burgerem. Spotkanie miało charakter otwarty. Organizatorem była Książnica Stargardzka a patronowali Uniwersytet Trzeciego Wieku i Dyskusyjny Klub Książki przy Książnicy Stargardzkiej. 
Wojciech Burger jest rodowitym szczecinianinem, a miasto promuje w sensacyjno – kryminalnych powieściach jak: „Ślady na śniegu”, „Ostatni z bogów” i „Szamani życia”. 
Jak sam mówi, pisała od lat młodzieńczych, jednakże pierwsze początkowe powieści zniszczył, a historie bohaterów umieścił później w jednej pozycji książkowej właśnie p.t. „W stronę słońca”. 
Wzorował się trochę na Homerze i ku naszemu zaskoczeniu na powieściach Fleszarowej – Muskat. 
Zawodowo  związany jest z TVP Szczecin, żona jest malarka, ale okładki pochodzą od pomysłu wydawcy. 
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a sam autor stwierdził, iż to, że przyszła na spotkanie grupa chętnych wysłuchać Go osób, jest dla Niego prezentem, bo poświęcili swój czas. Spotkanie zakończono brawami i wręczeniem kwiatów oraz prezentem z Książnicy w tym ekskilibrisu z okazji 70–lecia istnienia stargardzkiej biblioteki publicznej, obecnej Książnicy Stargardzkiej. 
Osoby, które nabyły pozycje książkowe otrzymały autografy. Autor w szczerej rozmowie wyznał, iż planuje wydać kolejna powieść, jak dotąd, jeżeli ma natchnienie pisze póki co, „do szuflady”. 
Jako goście autora byli Szymon Jeż wraz z małżonką, wydawca powieści Pana Burgera. Wszystkim za spotkanie serdecznie dziękujemy.

 Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

7 kwietnia 2017 r. słuchacze sekcji Literatury, Sztuki i Historii spotkali się ponownie (wcześniej było w 2012 r.) z Panią Danutą Romaną Słowik autorką takich pozycji książkowych jak; „Tułacze losy” i „Europa bez granic”. Autorka pisze wiersze i prozę, a także co jest dużą niespodzianką dla nas. Maluje piękne obrazy, których treść jest związana z miejscami podróży, które Pani Danuta odbywała, jak sama mówi, w każdym obrazie jest zalążek wody, a woda jest Jej ulubionym tematem. 
Pani Danuta urodziła się w Międzyzdrojach, w młodości mieszkała w Szczecinie, później w Sosnowcu, skąd w latach 80 – tych wyemigrowała do Niemiec. Spotykając się w kręgach polonijnych prezentowała swoją twórczość. Zainteresowanie sprawami emigracji wyraziła w powieści „Tułacze losy”, która została oparta na faktach, pamiętnikach swojej babci i też własnych. Oprócz pozycji książkowych wystawiła też obrazy, które podziwialiśmy (m. in. „Paryż”. Rozmowę na temat Jej twórczości prowadziła Pani Róża Karcz – Czerniawska. Rozmowa była perfekcyjnie prowadzona, która wprowadziła słuchacz w szczegóły życia literackiego jak też rodzinnego autorki. Ponadto gośćmi Pani Danuty byli: mąż Janusz oraz mąż Pani Róży – Henryk, oraz Pan Edward Siekierzyński. Słuchacze serdecznie podziękowali za spotkanie, wręczając kwiaty, chętni mogli nabyć książki, z autografem autorki. Należy dodać, iż Pani Danuta przygotowuje kolejną książkę, którą prawdopodobnie zaprezentuje w Art. – Festiwalu w maju.

Motto na życie Pani Danuty to „ Każdy pływa Swoim Batorym” ( w powieści – wspomnieniach o babci i siostrze statek m/s Batory odegrał znaczącą rolę w życiu rodziny).

Tekst: Henia Diaków  

     -------------------------------------------------------------------------------------------

  31 marca 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkali się z Panem Romanem Czejarkiem, dziennikarzem radia i telewizji, publicystą oraz autorem książek o historii Pomorza Zachodniego i innych powstałych w latach pracy w audycji „Lata z radiem”. 
Napisał parę tysięcy artykułów, publikowanych w „Polityce”, „”Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Gazecie Wyborczej”. 
Jest podróżnikiem, był między innymi w Serbii, Laosie, Kubie, Afganistanie i w wielu innych, także miejscach niebezpiecznych. 
Z części tych podróży mogliśmy obejrzeć filmowe reportaże, oczywiście z interesującymi historiami miejsc w których przebywał wraz z ekipą filmową. Nie  brakowało w filmie, a opowiedzianych, ciekawostek i anegdot. 
Organizatorem spotkania była Książnica Stargardzka, przy patronacie Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak też Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. 
Spotkanie miało miejsce w Czytelni Książnicy Stargardzkiej, sala wypełniona była słuchaczami, którzy nie tylko zadawali ciekawe pytania, też osobiste, ale z wielką ciekawością również poznawali odpowiedzi o pracy, rodzinie, podróżach, miłości do rodzinnego miasta Szczecina. Należy podkreślić, iż zainteresowanie osobą p. Romana Czejarka było ogromne. 
Spotkanie zakończyło się udzieleniem autografów słuchaczom, w zakupionych przez nich książkach, między innymi takich jak, „Sekrety Szczecina”, Szczecin i okolice na starych pocztówkach”, „ Zamki na starych pocztówkach”, „Szczecin którego nie ma”, „Polska wg Czejarka”. Należy podkreślić, iż za swoje osiągnięcia Pan Roman Czejarek został wyróżniony honorowym tytułem – Ambasadorów Szczecina – przez Rade miasta Szczecina oraz Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. 
Spotkanie z tak nietuzinkową osobą, o szerokiej pasji, wiedzy i umiejętnościach zakończyło się po około 3,5 godzinach a i tak pozostał niedosyt opowieści Pana Romana Czejarka. 
Za pełne wrażeń spotkanie, słuchacze podziękowali wielkimi brawami i kwiatami, wyrażając chęć ponownego kiedyś spotkania.

Tekst: Henia Diaków 

    --------------------------------------------------------------------------------------------

     24 marca 2017 r. na spotkaniu sekcji Literatury Sztuki i Historii grupa poznała dzieje pewnej żydowskiej rodziny, której tragiczne losy przeplatały się z zagładą Żydów w czasie II wojny światowej. 

Historia rodziny, na faktach, udokumentowana została w powieści „Dotknięcie anioła”, autorstwa Henryka Schönkera, a później sfilmowana. Film mogliśmy obejrzeć dzięki Marianowi Wolaninowi, któremu serdecznie dziękujemy.

Tekst: Henia Diaków 

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  15 marca 2017 r. grupa z sekcji Literatury, Sztuki i Historii spotkała się z panem Leszkiem Hermanem, autorem takich pozycji książkowych jak „Sedinum” i „Latarnia Umarłych”. 

Patronat nad spotkaniem objęły: 
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stargardzie, 
- Księgarnia Edukatio. 
Organizatorem była Książnica Stargardzka. 
Zapraszającym autora był Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Spotkanie podobnie jak w przypadku p. Michała Rembasa, miało charakter otwarty i zgromadziło liczne osoby, zainteresowane spotkaniem. Pan Leszek Herman,
z zawodu architekt, pisze o historii Szczecina, w ramach kryminał + sensacja. Nazywany poprzez podobieństwo fabuły polskim Danem Brownem. Jak sam mówi, pisanie stanowi dla niego „odskocznię” od życia zawodowego. Recenzentami Jego książek są: brat, rodzina i znajomi. Pan Leszek Herman wprowadził słuchaczy w historię swojej twórczości literackiej a słuchacze zadawali pytania dotyczące treści książek i uzyskiwali wyczerpujące  odpowiedzi. Spotkani nagrodzono brawami i kwiatami. Autor dla czytelników nabywających Jego książki wpisywał autografy. Natomiast Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki wręczył panu Leszkowi Hermanowi Jubileuszowy exlibtys z okazji 70 – lecia Książnicy.

Tekst: Henia Diaków

zobacz galerię>>> 

    --------------------------------------------------------------------------------------------

  10 marca 2017 r. sekcja Literatury, Sztuki i Historii wzięła udział w spotkaniu autorskim z Michałem Rembasem. Spotkanie odbyło się we współudziale Książnicy Stargardzkiej. 
Przewodni temat spotkania; „Z podziemi Szczecina wprost na fasady szczecińskich kamienic”. Pan Michał Rembas 
to historyk, dziennikarz, podróżnik, przewodnik turystyczny. Jest autorem książek takich jak „Zachodniopomorskie tajemnice”, „Nekropolie”, „Bitwa o Szczecin”. Autor ur. 1990 r. w Szczecinie, mieszka w Szczecinie, stad też Jego zainteresowanie unikalnymi już zabytkami Szczecina, fasadami kamienic, o czym ciekawie napisał w 2 – ch tomach książki „Cuda na fasadach”. Książki z autografami autora cieszyły się powodzeniem, a sama prelekcja wzbudziła poruszenie 
i ożywienie tematem, który był przedstawiony na tle pokazu multimedialnego. Do autora było wiele pytań, na które udzielał rzetelnych odpowiedzi. 
W podziękowaniu  za możliwość udziału w spotkaniu wręczono autorowi kwiaty, a sam autor zapraszał do Szczecina, 
na wspólne zwiedzanie miejsc, o których pisał w swoich książkach. 
Jednocześnie nie sposób, nie wspomnieć, iż Pan Michał Rembas otrzymał z rąk Dyrektora Książnicy Stargardzkiej Krzysztofa Kopackiego  – Jubileuszowego exlibris z okazji 70 – lecia Książnicy.

Tekst: Henia Diaków

zobacz galerię >>> 

    ------------------------------------------------------------------------------------------- 

  03 marca 2017 r. słuchacze sekcji literatury sztuki i historii poznawali i przypominali historie zabytków stargardzkich, na podstawie filmu „Zabytki Stargardu”, autorem filmu jest pan Górecki Eugeniusz, znany z takich książek jak „Gawęda 
o Stargardzie, Pomorzu i ludziach” oraz innych dotyczących historii, podań i legend woj. Zachodniopomorskiego. 
Pan Eugeniusz Górecki ur. 1910 r., zm. 1972 r..

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  10 lutego 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii mieli przyjemność spotkania pana Wrzesława Mechło, który obszernie, ciekawie z pasją opowiadał nie tylko o sobie, korzeniach rodzinnych, ale też o swojej twórczości literackiej. Specjalizuje się w pisaniu książek historycznych, przyrodniczych, marynistycznych, książek dla dzieci jak też znakomitych przewodników turystycznych, znawca Pomorza zachodniego i fotografik. 
Znany jest słuchaczom z racji pełnienia zawodu jako przewodnik i pilot wycieczek nie tylko krajowych ale i zagranicznych i tzw. niekonwencjonalnych jak np. wycieczka „Pamiętajcie o ogrodach”, „Cudowna natura wody”, „Pogańskie miejsca mocy niezwykłej” i inne. 
Jest autorem takich pozycji książkowych jak: „Kraina pomorskich wysp”, „Zachodniopomorskie legendy i dzieje”, Wojenne Tajemnice Pomorza” i wiele innych których nie sposób wymienić w krótkiej recenzji. 
Pan Wrzesław jest mieszkańcem Świnoujścia, z profesji m. in. dyplomowany pedagog, instruktor turystyki krajowej 
i narciarskiej, ratownik wodny, instruktor krajoznawstwa i przyrodoznawstwa. 
Serdecznie dziękujemy na możliwość spotkania z tak nietuzinkową i ciekawą postacią jaką jest Pan Wrzesław. 
Grupa wręczyła kwiaty, mając jednocześnie nadzieję na ponowne spotkanie, czy to na wykładzie, bądź na szlakach turystycznych, pilotowanych przez autora spotkania. 
Dodać należy, iż pytań było wiele o twórczość i działalność autora, a odpowiedzi można także szukać w pozycjach książkowych, jakie wraz z autografami nabywali od autora słuchacze.

Tekst: Henia Diaków

    --------------------------------------------------------------------------------------------

  03 lutego 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkali się z panią Wiktorią Kress, zamieszkałą w naszym regionie. Wprawdzie Wiktoria nie wydała swoich wierszy, pisze od niedawna, ale zasługuje jej twórczość na szczególną uwagę. 
Wiktoria zaczęła pisać w trudnym okresie jej życia, kiedy spotkały Ją kolejne tragedie (śmierć męża, potem syna). Wiersze to sposób na uporanie się ze swoimi uczuciami tęsknoty, żalu. 
Nie brak w nich jednak i pięknych opisów przyrody z bliskich okolic jak i innych nieco żartobliwych w treści. 
Spotkanie było niezwykle serdeczne, wysłuchaliśmy wierszy, jak wyraził się Witold Mateńko, płynących z głębi serca, wzruszających. 
Wiersze mimo, iż nie wydane wcześniej nie znane nikomu, były pełne ciepła i miłości. Niektóre ich tytuły: „Na szlaku”, „Cudo”, „Synku”, „Inżynier w zalotach”, oraz dla dzieci tytuł wiersza: „List do mamy”. 
Słuchacze gorąco oklaskali Wiktorię, wręczając w podziękowaniu kwiaty. 
Gośćmi Wiktorii były panie Wanda Tass, Mirosława Posmyk, i Leokadia Fengler, Leokadia również odczytała kilka swoich ostatnich wierszy (słuchacze szerzej poznali Jej twórczość na spotkaniu w poprzednim sezonie). Za przybycie gości także dziękujemy.

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

13 stycznia 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkali się z panem Edwardem Siekierzyńskim, autorem poezji o szerokiej tematyce.
Autor znany jest słuchaczom z wcześniejszych wspólnych spotkań. 
I tym razem utwory wzbudziły zainteresowanie, wywołały dyskusję na temat początków twórczości, opracowań 
i wydawnictwa. Utwory w interpretacji pana Edwarda przeplatane były projekcją obrazów ilustrujących kolejno ich treść. 
Oto niektóre z wielu przedstawionych nam tytułów: „Morskie ptaki nad falami”, „Wzburzone morze”, „Kamyki z morskiej plaży lub polne”, „Wpatrzone oczy”, „Twarz Stanisława Lema”, „Karabin maszynowy kałasznikowa”, 
Słuchacze serdecznie podziękowali za możliwość spotkania, wręczając kwiaty. 
W spotkaniu uczestniczyli goście pana Edwarda w osobach pani Róży Czerniawskiej – Karcz i państwa Słowików. 
Za ich przybycie także dziękujemy.

Tekst: Henia Diaków 

-------------------------------------------------------------------------------------------

  16 grudnia 2016 r. Słuchacze spotkali się na tradycyjnej wigilii, gdzie było i słowo Ewangelii czytane przez  Witolda Mateńkę i cytaty o obchodach świąt Bożego Narodzenia z „Chłopów” Władysława Reymonta, które czytała Ewa Jurkiewicz. 
Wszyscy łamali się opłatkiem, życząc sobie i rodzinom zdrowych, wesołych świąt oraz Szczęśliwego Nowego 2017 Roku. 
Śpiewaliśmy kolędy i spożywaliśmy przygotowane przez słuchaczy słodkości i owoce, na przybranym świątecznie stole, przy świątecznej atmosferze, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

Tekst : Henia Diaków

   ---------------------------------------------------------------------------------------------

  09 grudnia 2016 r. słuchacze mogli zapoznać się z twórczością pisarki Moniki Szwaji, która zmarła w ubiegłym roku. Tym samym słuchacze uczcili Jej pamięć w rocznicę śmierci. Na spotkaniu gościła Wanda Frankowska, która wspominała pisarkę jako koleżankę z klasy z lat szkolnych.

Z ekrany mogliśmy poznać twórczość poprzez prezentacje nie tylko osoby pisarki, jej działalności oraz spotkanie, które odbyły się w Książnicy Stargardzkiej kilka lat temu, ale i poprzez tytuły Jej licznych powieści takich jak: „Jestem nudziarą”; „Artystka wędrowna” i wiele innych (napisała 15 powieści). Pisarka była osobą, która miała wiele życiowych pasji, a przedwczesna  śmierć zabrała, zniweczyła jej dalsze plany.

Tekst:  Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

02 grudnia 2016 r. grupa słuchaczy sekcji miłośników Literatury, Sztuki i Historii miała przyjemność spotkania autorskiego z pisarzami panią Sylwią Trojanowska i panem Markiem Stelarem. Organizatorem spotkania była Książnica Stargardzka, stąd tez wywiad z pisarzami przeprowadzała Anna Korosteńska. 
Z wywiadu mogliśmy się dowiedzieć, że pani Sylwia Trojanowska ukończyła studia biznesowe. Do pisania zainspirował ją syn. Jej debiut Liberadzki to „Szkoła latania” z 2015 r. Jej twórczość opiera się na powieści obyczajowej; „Szept wiatru”, „Blisko chmur”. 
Marek Stelar (pseudonim literacki), z zawodu jest architektem. Tworzy literaturę kryminalno – policyjną. Dotychczas wydał takie powieści jak „Cień”, „Rykoszet” i „Twardy zawodnik” 
Na spotkaniu padały pytania o życie codzienne pisarzy, ich pasje oraz relacje między autorami a wydawnictwem książek. 
Niespodzianką były przygotowane dla słuchaczy „życiowe sentencje” zawarte w losach, które każdy z nas mógł wyciągnąć i porównać do swojej osobowości. Losy te podarowała pani Sylwia Trojanowska. Spotkanie zakończyło się serdecznym podziękowaniem i wręczeniem dla obojga pisarzy kwiatów, a tak zwane dwa przeciwstawne gatunki literackie miały niejako wątki uzupełniające swojej twórczości. Słuchacze przy zakupie książek zyskali autografy autorów.

Tekst: Henia Diaków

zobacz galerię>>> 

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

25 listopada 2016 r. słuchacze sekcji zapoznali się z filmem dokumentalnym n.t.”Pamięć miejsc i ludzi we wspomnieniach i czasopismach”. Film stanowił kontynuację wykładu na temat j.w. z dnia 14 października wygłoszonego przez Pana Andrzeja Puławskiego, a zawierał w swej treści wspomnienia pionierów , którzy po wojnie zasiedlali nasze miasto Stargard. Byli to Pan Bohdan Kowalski, Witold Mateńko, Edward Siekierzyński, Walter Henryk Kapeja, Władysław Mikusek, Bronisława i Kazimierz Dąbrowscy, większość z nich to słuchacze naszego UTW. Wspomnienia ich są materiałem historycznym ale w pewnej mierze ulotnym, bo jak powiedział jeden z bohaterów dokumentu” to jest tak, że jak umrze stary człowiek, to jest tak jakby zginęła cała biblioteka” Dziękujemy za przybliżenie historii naszego miasta, w tych trudnych niejednokrotnie tragicznych, powojennych latach.

Przed prelekcją filmu nastąpiła miła uroczystość, gdyż nasza słuchaczka Zofia Kaczmarska- Morozik otrzymała dyplom 
w podziękowaniu za przekazanie do Książnicy Stargardzkiej książek o wartości historycznej.  W imieniu P. Dyrektora Krzysztofa Kopackiego dyplom wręczył P. Andrzej Puławski, który jednocześnie apelował do wszystkich słuchaczy i nie tylko, o dostarczenie do Książnicy Stargardzkiej książek, jeżeli takie są w posiadaniu naszym, szczególnie takich sprzed 1945 roku.

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  18 listopada 2016 r. słuchacze sekcji zwiedzali Międzynarodową Wystawę Ekslibrysu ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej. Wystawę przedstawiono z okazji 500-lecia ekslibrisu w Polsce. Otwarcie wystawy miało miejsce w galerii Stargardzkiego Centrum Kultury. Do oprowadzenia wystawy i wygłoszenia prelekcji o historii i dziejach ekslibrisu w Polsce i Europie zaproszono P.P Ryszarda Balonia i Andrzeja Puławskiego. Słuchacze poznawali jak kształtowały się początki ekslibrisu i czym jest pojęcie ekslibrisu. Prelekcja łączyła się z pokazem filmu. Pan Baloń przybliżył słuchaczom sylwetki kilkunastu autorów dzieł sztuki ekslibrisu z Polski, Ukrainy, Izraela Czech i Norwegii. Następnie ciekawie i szczegółowo, odpowiadając też na pytania słuchaczy omówił swoją działalność artystyczną przedstawiając metodę pracy nad dziełem ekslibrisu (obecnie pracuje w materiale plexi).  Pan Ryszard Baloń jest cenionym artystą grafikiem i malarzem  który za osiągnięcia artystyczne otrzymał wiele nagród w konkursach w kraju i za granicą. Pan Ryszard Baloń, Pan Piotr Kosmal 
i Pan Andrzej Puławski opracowali katalog obrazujący dzieje 500-lecia ekslibrysu w Polsce. Każdy z uczestników spotkania otrzymał taki katalog  od artysty. W podziękowaniu za spotkanie słuchacze wręczyli kwiaty, a Bohdan Kowalski zaproszony przez słuchaczy na wspomnianą wystawę, uwiecznił to pamiątkowym zdjęciem, za co serdecznie dziękujemy. Wiedza o ekslibrisie poszerzyła się słuchaczom o pojęcie, iż „każda książka powinna mieć swój ekslibris”

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

 04 listopada 2016 r. słuchacze zapoznali się z prelekcją o tematyce „ Zbroje płytowe w świetle zabytków sztuki”. Wykład przeprowadził Pan Andrzej Puławski przy użyciu pokazu ultimedialnego. Słuchacze mogli zobaczyć, poznać historię zbroi rycerzy, książąt na przestrzeni wieków do XV i późniejszych (jak np. zbroje płytowe gotyckie, maksymiliańskie i inne). Każda ze zbroi posiadała własne elementy wyposażenia jak np. taszki, saczki i nadbioderki, fartuchy. Wraz z wiekami tzw. garnitur zbroi ulegał zmianie – z ciężkiego na lżejsze uposażenie. Świadczyły o tym płyty nagrobne oraz epitafia zamożnych rycerzy tamtego okresu, gdzie to widniały ich wizerunki w zbroi, umieszczone m.in. 
w kapliczkach miejscowości: Nowogard, Kołobrzeg, Pyrzyce. 
Wspomniani rycerze to m.in.: książę Zybert, Barnim III, Filip I, Bogusław X oraz rycerze Jobst von Denitz, Mathias von Budde. 
Słuchacze przyjęli historię uzbrojenia rycerzy na przestrzeni wieków, zadając z dużym zainteresowaniem pytania związane z tematem prelekcji. 
Wręczając kwiatek, grupa słuchaczy serdecznie podziękowała za wykład.

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  21 października 2016 r. miłośnicy sekcji udali się do stargardzkiego muzeum, gdzie pan Marcin Burdziej, poprzez komiksy, wprowadził nas w podróż do krainy Słowian. Bohaterem komiksów był Kajko i Kokosz (jest to też tytuł wystawy. 
Wystawa posiadała oryginalne wykopaliska umieszczone w gablotach. Przedmioty te można znaleźć w historii przedstawionej na planszach przez Janusza Christę, jednego z największych twórców polskiego komiksu. W komiksach tych pokazywane są dawne zwyczaje, architektura, ubiór, a także przywary i cnoty dawnych mieszkańców. 
Kolejną ekspozycją były eksponaty, w liczbie ok. 160, wydobyte w większości podczas wykopalisk archeologicznych z okolic Stargardu. 
Najstarszym eksponatem był neolityczny toporek z młodszej epoki kamienia. Inne eksponaty, trochę wiekiem młodsze, to biżuteria sprzed 1945 roku, czy też porcelanowe kałamarze, lalki, przedmioty kultu religijnego oraz przedmioty codziennego użytku jak: talerze, dzbanki, kufle i wiele innych. 
Jak wskazuje nazwa wystawy: „Badziewie cacuszka i świecidełka” słuchacze mogli poznać historię życia ludzi zamieszkałych na przestrzeni tamtych lat czy wieków. 
Panu Marcinowi Burdziejowi bardzo dziękujemy za przybliżenie, zarówno historii komiksów, jak i historii odkryć archeologicznych poprzez wystawę, której był kuratorem.

 
Aktualności

Dziś sobota, 15 Grudnia 2018
Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Informacja o wyjazdach na wczasy rehabilitacyjne i wypoczynkowe w 2019 r.

Od dnia 10 grudnia 2018 r. przyjmowane będą zapisy na wycieczkę do Gruzji...

Plan wycieczek jest dostępny...

Informacja o wpłatach. Osoby jadące do Świnoujścia....

Odwołane zajęcia sekcji Promocja zdrowia - gimnastyka, które odbywają się w poniedziałki w SP nr 14 ul. Ceglana

Dnia 21 listopada 2018 r. (tj. środa) ...

Na sztukę CARMEN" Arcydzieło światowego repertuaru operowego – brawurowa hiszpańska ekspresja, poruszająca do głębi historia (miłosna) i genialna, rozpoznawalna przez wszystkich muzyka.

Osoby, które zapisały się do Sekcji Jogi ....

Od 1 listopada 2017 r. do dnia 31 października 2019 r.

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum