Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Sekcja Miłośników Literatury, Sztuki i Historii

Nasza Poezja 

Literatura_m­

Na zajęciach dyskutuje się o dorobku twórców z różnych dziedzin literatury, kultury i sztuki. Słuchacze zastanawiają się nad sensem życia w oparciu o poglądy filozofów starożytnych, poznają dzieje Polski z różnych epok. Zajęcia odbywają się w salonie muzycznym Książnicy Stargardzkiej, wzbogacane są filmami, audycjami telewizyjnymi i różnorodną ikonografią.

Prowadzący: różni
Rada programowa:
Henryka Diaków
Marian Wolanin
Teresa Daszkiewicz
 
Miejsce zajęć: Stargardzkie Centrum Kultury 
Termin spotkań: 

-------------------------------------------------------------------------------

ROK AKADEMICKI 2018/2019

 --------------------------------------------------------------------------------

2018-11-16

W dniu 16 listopada 2018 sekcja Literatury-Sztuki i Historii w- ramach spotkań autorskich- spotkała się ze stargardzkim pisarzem i poetą P. Wiesławem KĘPIŃSKIM . Pan Wiesław po przejściu na emeryturę w 1990 roku zaczął spełniać swoje pasje i zainteresowania przez pisanie w formie poematów- opowiadań i wspomnień swoich najbliższych/ ojciec ,teść/ , sąsiadów i znajomych , których spotkał w czasie swojej pracy w zakładach  i szkołach rolniczych.  Poematy pisane w rytmie "mam chusteczkę haftowaną..." poruszają tematykę historyczną -zaczynając od  początków państwa polskiego  do głębokich i tragicznych chwil związanych z naszą ostatnią 100-u letnią rocznicą odzyskania niepodległości. Mamy w tych wierszach los Ojca, który jako legionista walczy w 1920 roku z bolszewikami/ Mundur pięknej zieleni/,wspomnienia z wybuchu wojny w 1939 i tworzenia się ruchu oporu w czasie okupacji/Cień-cieniom/, tragiczne losy i sytuacja społeczno-polityczna za okupacji sowieckiej a później hitlerowskiej na Wołyniu, Podolu ,Polesiu oraz losy ludności wywiezionej na Sybir. Na podstawie opowiadań P. Adamowskiego z Nowego Warpna napisał piękny poemat " Na Podolu, na Podolu", opisują los ułana , który zakochał się w 17-letniej Malwinie na potańcówce w " ostatnią niedzielę" sierpnia 1939 roku .Losy wojenne rzuciły go na Węgry, gdzie przez 5-lat był internowany , następnie wywieziony przez Rosjan do Kurska  by w 1947  przybyć na Pomorze Zachodnie. Tęskniąc za ukochaną nie zdawał sobie sprawy ,że  Malwina tragicznie zginęła  pod kołami taborów   sowieckich uciekających w panice i po pijaku w 1941 roku. Takich poematów i  wspomnień opisujących los zwykłego człowieka na tle wielkich wydarzeń historycznych Pan Wiesław napisał już kilkanaście- nie mogliśmy poznać treści wszystkich ... ale zostaliśmy gorąco zachęceni do ich przeczytania w rytm piosenki "mam chusteczkę haftowaną...

Opracował: Marian Wolanin 

 

 ----------------------------------------------------------------------------------

ROK AKADEMICKI 2017/2018

   --------------------------------------------------------------------------------- 

 2018-05-25

W dniu dzisiejszym słuchacze naszej sekcji obejrzeli film pt. „Twój Vincent”, poświęcony wielkiemu holenderskiemu malarzowi – Vincentowi von Goghowi.
Jest to pierwszy od początku do końca namalowany film pełnometrażowy w historii kina. Przedstawia pełną tajemnic biografię  malarza opowiedzianą poprzez 65 tysięcy ręcznie malowanych klatek filmowych. Twórcy filmu podjęli ogromne wyzwanie wprowadzenia obrazów van Gogha w ruchu. Polska produkcja tego wspaniałego anonimowego filmu została doceniona zarówno przez publiczność jak i krytyków na całym świecie. Film został nominowany do Oscarów 2018 r..
Pomysłodawczynią i reżyserem tego filmu jest Polka – Dorota Kobiela, wraz z Hugh Welchmanem.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-05-18
Słuchacze sekcji literatury sztuki i historii wysłuchali i obejrzeli prezentację „Bajki nie tylko dla dzieci”, a jej bohaterem jest Mieszko z grodu nad Iną.
Prezentacji dokonała Anna Kucharska pracownik książnicy, która stwierdziła, że bajka ma charakter wydawnictwa o zasięgu lokalnym. Powstała, aby przybliżyć zawód biblioteka, podkreślić rolę czytania w życiu człowieka, tak młodego jak dorosłego.
W bajce nie zabrakło elementów Gryfa, gwiazdki marki „Stargard pod szczęśliwa Gwiazdą”, pionierów grodu, hejnału miasta.
Wspomniany w bajce Mieszko posiadał Kartę czytelnika, w wirtualnym tle oprowadzał i wprowadzał w pomieszczenia stargardzkiej Biblioteki, nas przyszłych czytelników.
Gratulujemy Ani „lekkiej ręki pisarskiej”, życzymy sukcesów literackich a podziękowaliśmy brawami i kwiatami.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-04-27 
Sekcja Literatury Sztuki i Historii oglądała film dokumentalny pt. „Odebrali mu miłość. 
Film dokumentalny z 2008 roku nosił tytuł " Odebrali mu miłość" - opowiada o tragicznym związku Hindusa-dr Petera RAINY, historyka Kościoła polskiego z arabistką Barbarą WERESZCZYŃSKĄ. Peter Raina urodzony w Kaszmirze (1935 r.), syn  wysokiego urzędnika w hinduskim rządzie a potem pracownika  w ONZ uczył się  w Genewie N. Jorku, Berlinie a studiował m. in. Oksfordzie. Za namową swojej Profesorki, zgłosił chęć robienia doktoratu na Uniwersytecie Warszawskim na temat polskiej polityki zagranicznej w okresie międzywojennym. W 1962 roku Peter RAINA otrzymał stypendium na UW, nawiązał kontakty z polską inteligencją i opozycją, zdobył zaufanie biskupów Kościoła polskiego , a przede wszystkim Kardynała Wyszyńskiego oraz ... poznał przyszłą żonę Barbarę. Po obronie doktoratu w 1966 roku, uczestniczył w słynnym wykładzie  prof. Kołakowskiego, wygłoszonego z okazji 10-ej rocznicy Października 1956 - zabrał jako pierwszy głos i wkrótce zmuszony przez władze PRL-u musiał opuścić (1967) nasz kraj. Wyjechał do Berlina Zachodniego, nawiązał kontakt z paryską "Kulturą", Radiem Wolna Europa, KOR-em. oraz w Szwecji spotkał się ze soją ukochaną Basią. Pobrali się i zamieszkali w Niemczech. Ich związek trwał 14 lat, małżonka wpadła w alkoholizm i zmarła na zawał serca w lutym 1982 roku. Byłaby to zapewne jedna z wielu romantycznych historii ... gdyby nie tak tragiczne zakończenie! Dr Peter RAINA w 2006 roku otrzymał statut pokrzywdzonego. Zapoznał się z zawartością swojej teczki. To co zobaczył spowodowało SZOK. W latach 70-tych i 1-szej połowie l. 80-tych- dr Raina - był przez wywiad PRL-u otoczony agentami, bowiem jego działalność określano wrogą i antysocjalistyczną. Szok spowodował jednak fakt , że głównym agentem SB, który donosił na niego była jego ukochana Żona- Basia. Film kończy się sceną składania kwiatów na grobie polskiej  Małżonki przez zapłakanego Hindusa , który tak ukochał nasz kraj- Polskę!

Opracował:  Marian Wolanin

2018-04-13,
słuchacze sekcji odwiedzili Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Stargardzie, gdzie zapoznali się z wystawa p. n. „Telewizor, meble, mały fiat… oto marzeń szczyt”
Tytuł wystawy pochodzi z piosenki „Nie płacz Ewka” zespołu „Perfekt”. Wystawa była wystawa czasowa.
Wystawa opisuje codzienność w Polsce w 1981 – 1989 r., typowe umeblowane mieszkanie u schyłku PRL-u, gdzie marzenia mijają się z rzeczywistością.
Dzisiaj dla nas przywołują nostalgię, wspomnienia tamtych czasów, wcale nie łatwych, ale miłych ze względu na naszą młodość.
Eksponaty wystawy były autentyczne, powstały przy wsparciu instytucji i osób prywatnych, które wypożyczyły bądź darowały te przedmioty.
Słuchacze z zainteresowaniem obejrzeli wystawę, przy okazji przypominając i odwiedzając wystawy stałe, które SA w Muzeum.
Po wystawie oprowadzał Pan Piotr Kwaśniak – pracownik Muzeum, a słuchacze otrzymali foldery wystawy.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-04-06,
słuchacze Sekcji Literatury, Sztuki i Historii, wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. p. Sylwią Trojanowską i Markiem Stelarem.
Było to już 2-gie spotkanie ze słuchaczami (Pierwsze spotkanie odbyło się 2 grudnia 2016 R.). Autorzy promowali swoje nowe książki. Pani Sylwia książkę pt „A gdzie tak …” a Pan Marek swoją powieść kryminalną „Niewiadoma”.
Podczas spotkania mogliśmy poznać dorobek twórczy autorów, porozmawiać z nimi, zadać pytania.
Powieść p. Sylwii w treści posiada wątki stargardzkie (strona 260).
Witold Mateńko zadał pytanie: „jak waży jest tytuł powieści?”.
Z odpowiedzi autorów wynika, iż najważniejszy jest bohater i zakończenie, a metodą dobrego tytułu jest bohater dobrej książki, którą się zapamięta.
Na pytanie jak dalece wydawca ingeruje w postać bohatera, autorzy odpowiedzieli, iż jest to bardzo rzadko, a a prawdą jest że czytelników fascynują różne rzeczy, w tym miłość, intryga.
Grupa serdecznie podziękowała autorom spotkania wręczając kwiaty, a chętni do poznania losow bohaterów powieści, nabywali książki, wraz z autografami. Spotkanie było tym cenniejsze, gdyż to p. p. Sylwia i Marek zabiegali o spotkanie, wydając swoje nowości wydawnicze, promując je.

 

2018-03-23
Członkowie sekcji obejrzeli dalszą część filmu o Beethovenie. Bardzo interesująco przedstawiono wysiłki detektywistyczne sekretarza wielkiego muzyka w ustaleniu, kto jest „wieczną miłością” kompozytora i jednocześnie jego spadkobierczynią. Okazało się, że ta kobieta jest bratowa Beethovena, a domniemany syn brata, był w rzeczywistości synem kompozytora; o czym Beethoven nigdy się nie dowiedział, mimo, że po śmierci brata usynowił chłopca. Ponadto, dowiedzieliśmy się, że przyczyną głuchoty muzyka było okrutne traktowanie go przez ojca, który nie był zadowolony z tego, że muzyka Beethovena, poważna w swej wymowie, nie przyniosła oczekiwanych przez ojca profitów.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-03-16
Spotkanie poświęcone było wielkiemu kompozytorowi i pianiście niemieckiemu, Ludwigowi von Beethovenowi.
Słuchacze obejrzeli pierwszą część filmu pt „Wieczna Miłość”. Film opowiadał o muzyce Beethovena i nieznanej jego miłości. W bardzo atrakcyjny sposób przedstawiono watki biograficzne wielkiego muzyka, jego rozterki i męki twórcze.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-03-09
Tego dnia słuchacze sekcji zapoznali się z filmem omawiającym obraz Auguste Renoira „Molin de la Galette” (Młyn Galette).
Obraz ten, uznany przez krytyków za największe dzieło impresjonistów  XIX wieku powstał w roku 1876, tj po „Komunie paryskiej”.
Mimo tego, że Paryż leczył rany po strasznej masakrze komunardów, to Renoir przedstawił radosny bal paryżan w Sali tanecznej, znajdującej się na wzgórzu Monte Marte.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

2018-02-28
Słuchacze wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców z pisarką Anna Sakowicz (która także gościła już na spotkaniu ze słuchaczami sekcji w ubiegłym roku) oraz w spotkaniu 21 marca 2018 r. z pisarką Dorotą Schrammek.
Spotkania te organizowanie były przez Książnicę Stargardzką, a udział naszych słuchaczy sekcji był liczny.

Opracowała: Henryka Diaków

  

2018-02-23,
słuchacze oglądali film „Krakowiaczek Ci ja” produkcji polsko – australijskiej.
Film mówi o dziejach rodziny żydowskiej Jerzego Grossa w czasie II wojny światowej, a także po wojnie. W filmie – przewija się na drodze głównego bohatera, Polska (Warszawa) Izrael i Austria obecnie miejsce zamieszkania. Autor filmu wyreżyserował bohatera, jako człowieka wielkiego serca, przyjaznego dla ludzi, pełnego wspomnień o czasach tragicznych ale i późniejszych dobrych (scena spotkania bohatera z przyjacielem lat młodzieńczych, po sześćdziesięciu latach, nazwiskiem Kuszyński jest niesłychanie wzruszająca).
Bohater filmu jest pełen empatii dla Polaków, opowiada o tym swoim wnukom, przybliża prosto i zrozumiale historię swojego życia, pokazuje miejsca pobytu w latach tragicznych.
Obecnie, bohater filmu jest uznanym filmowcem.
Film wyświetlił Marian Wolanin. Film był przyczynkiem do dyskusji, aktualnej obecnie, w świetle nowelizacji ustawy o IPN (wywołała spór Polska – Izrael).

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-02-16,
słuchacze Sekcji mieli możliwość oglądać i wysłuchać koncertu zespołu „Skorpions”, który wystąpił w 2002 roku w Filharmonii w Berlinie. Zespół grał przy współudziale orkiestry Filharmonii Berlińskiej, z towarzyszeniem zaproszonych solistów, oraz chórów dziecięcych i dorosłych.
Koncert był wspaniały, na najwyższym poziomie widowiskiem, barwnym, (stroje artystów), a także kunsztownie muzycznie.
Dominowały hity z lat wcześniejszych jak i późniejszych. Zespół hardrockowy, założycielem grupy jest gitarzysta Rudolf Schenker, solista obecnie jest Klaus Meine, zespół znany jest z utworu „Rock You Like a Hurricane”  który w latach 80-ych był hymnem zespołu, a także z wielu utworów innych wydanych albumowo.
Płytę zespołu z Koncertu w Filharmonii wyświetlił Józef Podgóreczny. Słuchacze poczuli się fanami zespołu jak nasz znany bokser Dariusz Michalczewski.

Opracowała: Henryka Diaków

2018-02-09,
słuchacze obejrzeli film, wyświetlony przez Józefa Podgórecznego w technologii HD pt „Planeta Ziemia”, dotyczący dużych aglomeracji miejskich. Postęp technologiczny dzisiaj, pozwala dronom i różnego rodzaju kamerom dotrzeć do miejsc bytowania zwierząt, które coraz częściej SA w bliskiej koegzystencji z człowiekiem, co oczywiście nie jest łatwe. Część zwierząt dobrze odnajduje się w świecie zdominowanym przez ludzi, dzięki dziesiątkom ton pożywienia w aglomeracjach i korzystnym warunkom termicznym. Dotyczy to lampartów (Bombaj), szpaków (Rzym), dzikich hien (Etiopia), sokołów wędrownych (Nowy Jork). Mimo, że świat jest projektowany od tysięcy lat dla jednego gatunku (człowieka) adaptuje się do niego świat zwierzęcy.

Opracował: Józef Podgóreczny

 

2018-02-02,
słuchacze Sekcji obejrzeli „Polskie Kroniki Filmowe”  z lat 40-tych i 50 – tych XX wieku, które w sposób dowcipny przedstawiały absurdy lat PRL-u.
A mimo te nie normalności życia codziennego wywołują w nas uśmiech, rozrzewnienie bo to przecież lata naszego dzieciństwa czy młodości.
Film wyświetliła Teresa Daszkiewicz

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-01-26,
uczestnicy spotkania Sekcji obejrzeli II cz. Filmu pt „Maria Skłodowska-Curie” opowiadających dalsze losy Marii i Jej rodziny, po śmiertelnym wypadku Jej męża Piotra Curie.
Film pokazuje także walkę Marii z dominacją mężczyzn, kiedy to obejmuje własna katedrę na paryskiej Sorbonie.
Maria była pierwsza kobietą, która zdobyła nagrodę Nobla i do czasów obecnych pozostaje jedyna wyróżnioną dwukrotnie ta nagrodą.
Film wyświetliła Teresa Daszkiewicz.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-01-19,
obecni na spotkaniu Sekcji słuchacze obejrzeli I cz. Filmu pt „Maria Skłodowska – Curie”. W treści filmu nasza słynna rodaczka, odkrywczyni 2-ch pierwiastków polonu i radu, jawi się jako czuła matka, żona, kobieta pełna charyzmy.
Jej życie było pełne dylematów i sprzeczności.
Film wyświetlony przez Teresę Daszkiewicz.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2018-01-12,
słuchacze Sekcji obejrzeli film opowiadający o życiu i twórczości Rafaela Santi z Urbino, który był najsłynniejszym – malarzem włoskiego renesansu.
Tworzył w XV w. ur. 06.04.1483  r., zm. 06.04.1520  r.. Pochowany w rzymskim Panteonie.
Jedo obraz „Madonna del Prato” (Madonna w ogrodzie) wyznacza apogeum renesansu. Styl twórczości Rafaela był naśladowany w kolejnych stuleciach.
Film wyświetliła Teresa Daszkiewicz.

Opracowała: Teresa Daszkiewicz

 

2017-12-16,
Sekcja obchodziła Wigilie, tradycyjnie, uroczyście ze śpiewaniem kolęd, przygotowaniem potraw.
Genia Szczepaniuk odczytała kilka wierszy z przemyśleniami i refleksja o obchodach Świąt Bożego Narodzenia.
Nad całością spotkania wigilijnego czuwała Teresa Daszkiewicz, za co grupa serdecznie podziękowała.

Opracowała: Henryka Diaków

2017-12-08,
zaproszona została Anna Kucharska pracownica Książnicy, która przedstawiła nam, przybliżyła osobę Aleksandry Kwiecińskiej.
Urodzona w 1941 r. w Raciążu, uczęszczała do LP Toruń, ukończyła Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała jako nauczycielka w Pile, oraz Urzędzie Miejskim w Pile w latach 1968 -1972, w latach 1972 – 1987 pełniła funkcję inspektora miejskiego w Urzędzie Miejskim w Stargardzie Szczecińskim, a w 1978 r. pełniła funkcję dyrektora MBP w Stargardzie do roku 2000, kiedy to odeszła na emeryturę.
Za je kadencji Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła 50 – lecie powstania. W czasie tym organizowane były spotkania, filmy, przeprowadzano ciekawe formy promocji książek, wzrastała ilość czytelników tak młodszych jak i dorosłych.
Piękną kartą historii życia Aleksandra Kwiecińska zapisała poprzez działalność w UTW, będąc współzałożycielem. Wspomniała o tym Bogdan Kowalski, kiedy to współpracował z Aleksandrą, a Tadeusz Surma z dokonań Aleksandry z życia zawodowego i społecznego robił zdjęcia do kroniki.
Aleksandra Kwiecińska pięknie malowała, pisała wiersze.
Wspomnienia są ulotne jak liść jesienny, ale pamięć o Oli pozostanie w naszej i mojej pamięci (pracowałam z Ola w UM).
Aleksandra Kwiecińska zm. 04 października 2011 r. po długiej i ciężkiej chorobie.
Ani bardzo dziękujemy za przygotowanie materiału wspomnieniowego.
Podziękowaliśmy brawami  wręczając kwiaty.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2018-12-01,
słuchacze obejrzeli II – część opery „Rigoletto”  Giuseppe Verdiego.
W treści opery przewijają się wątki zdrady, intrygi, nieszczęśliwej miłości i morderstwa, wskutek tych zdarzeń.
Obie części Opery spotkały się ze strony słuchaczy z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością oglądania.
Filmy przygotowała Krzysztofa Kizielewicz.

Opracowała: Henryka Diaków

 

2017-11-24,
słuchacze mieli możliwość zapoznania się ze świetną w treści operą Giuseppe Verdiego pt „Rigoletto” cz. I.
Opera ta wystawiona została w Wenecji w 1861 r. i odniosła wielki sukces, przeniesiony następnie na Sceny całej Europy i Świata, a Jej popularność nie maleje mimo upływu lat.
Pierwsze nagranie całości tej Opery zostało dokonane w 1912 r.
Spośród nagranych dla dużego i małego ekranu dziś dostępnych jest 5.
W 1955 r. z wykonawczynią Marią Callas, a w 1980 r. z udziałem Placido Domingo.
Nagranie które obejrzeli słuchacze pochodzi z 2001 roku, zarejestrowane w słynnej Arena Di Verona, Libretto napisał Francesco Maria Piave wg: Victora Hugo.
Najsłynniejsza aria to „la Donna Mobile”, czyli „Kobieta zmienna jest….”.
Opera ta ostatecznie utrwala światową pozycje G. Verdiego.

Opracowała: Krzysztofa Kizielewicz

 

2017-11-17,
słuchacze obejrzeli film z cyklu „Historia Chrześcijaństwa – odc. 1 pt „Początki Chrześcijaństwa wg profesora historii kościoła Diamada MacCullocha – Wielka Brytania z 2009 r.
Film przedstawia proces rozwoju religii chrześcijańskiej. Zdaniem badacza wpływy kształtującego się chrześcijaństwa docierały o wiele dalej na Wschód, niż powszechnie się wydaje - oddziaływały w głębi Azji, a nawet w okolicach Chin.
Profesor historii kościoła – Uniwersytet Oksford ur. 1951 r. w rodzinie anglikańskiego księdza.
Podróżuje do miejsc chrześcijańskiego kultu w różnych częściach świata.
Filmy przedstawił Marian Wolanin jak też opracował testy.

Opracował: Marian Wolanin

 

2017-11-10,
w związku z rocznica święta Niepodległości – 11 listopada, słuchacze Sekcji obejrzeli film z 1994 roku pt „Bolesław Wieniawa-Długoszewski  Pierwszy Ułan II Rzeczypospolitej” .
Film ukazuje postać Jego, ur. W 1881 r. jako ulubieńca dam i Warszawy, posiadającego pasję poety i kawalerzysty. W obrazie archiwalnym przedstawiono losy żołnierza lekarza i adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego.
W filmie wypowiadały się osoby związane z życiem Generała m.in. córka Z. Vernon, pokazano Jego działalność dyplomatyczną we Włoszech, na tle tragicznych losów Polski w 1939 r. oraz ostatnie dni pobytu w Nowym Jorku, przed samobójstwem 1 lipca 1942 r..

Opracował: Marian Wolanin

 

2017-10-27,
Sekcja Literatury, Sztuki i Historii rozpoczęła działalność.
Zmieniono zasady zajęć Sekcji oraz wybrano Rade Programową, poprzez głosowanie.
Jednogłośnie do Rady wybrano:
Henrykę Diaków – odpowiedzialna za pion literatury
Teresę Daszkiewicz – odpowiedzialna za pion sztuki (malarstwo)
Józefa Podgórecznego – odpowiedzialny za pion sztuki (muzyka)
Mariana Wolanina – odpowiedzialny za pion historię.
Zasady powołania Rady przedstawiła Halina Gębka, która z ramienia Zarządu UTW ma pieczę nad praca Sekcji.
Przed głosowaniem wywiązała się burzliwa dyskusja, co do zgodności wyboru Rady.
Następnie, w ramach zajęcia sekcji, Teresa Kowalik przedstawiła kolejną już (3 –ą) część Jej sagi rodzinnej. Przedstawia losy rodziny na przestrzeni lat powojennych, do czasów obecnych. We wspomnieniach podjęła wątek tajemnicy Kamienicy, w której mieszkała, na ulicy Wojska Polskiego.
Teresa obecnie pracuje nad historią starych cmentarzy, umiejscowionych w Stargardzie, oraz na terenie powiatu stargardzkiego.
Temat cieszył się zainteresowaniem, a Teresa swoim zwyczajem sprawiła nam miłą niespodziankę, recytując wiersz w gwarze poznańskiej pt „Lokomotywa”.
Gwarę rozumiały nieliczne osoby, ale Teresa ten pełen dowcipu wiersz przetłumaczyła na tzw język przyswajalny dla nas.
Teresa otrzymała w podziękowaniami brawa, z zaproszeniem na kolejne spotkania.

Opracowała: Henryka Diaków  

  

 
Aktualności

Dziś piątek, 22 Października 2021
Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Przypominam, że 21 października 2021 r. wyjeżdżamy...

UWAGA! Zapisy i wpłaty w dniach: 12.10.2021 (wtorek) i 14.10.2021 (czwartek) w godz. 11:00 - 13:00

Osoby, które zapisały się na wycieczkę do Wrocławia...

Podstawowa lista wycieczkowa do Wrocławia...

Dnia 8 września 2021/ środa/ w godzinach 11.00 - 12.30 w holu KINA SCK ...

Sekcja turystyki krajowej i zagranicznej informuje, że rozpoczyna działalność...

W dniu 27.07.2021r. w godzinach 11.00 - 12.00 będą przyjmowane wpłaty ...

W Ogólnopolskim przeglądzie zespołów...

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum