Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Wydarzenia

Sekcje: J. niemieckiego oraz miłośników literatury, sztuki i historii na wycieczce doRavensbruck...

Wycieczka historyczno-krajoznawcza studentów UTW z sekcji:
j. niemieckiego i kultury do Ravensbruck i Niederfinow /Niemcy/
w dniu 29.05.2013r.

                      Rano -29 maja , w piękny i łagodny dzień nasza grupa UTW z : jęz. niemieckiego z P. Martą-lektorką  i sekcji kultury wraz z uczniami szkoły średniej – wyjechała na wycieczkę historyczno-krajoznawczą do Niemiec do Konzentrationslager /KL/ Ravensbruck i Niederfinow/ śluza windowa/ organizowanej przez ”Maria Tour” ze Stargardu.

                      Niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, założony w 1938 roku , usytuowany w wiosce Ravensbruck ok. 90km na północ Berlina k. Funstenbergu w Brandenburgii. Zasłynął z tzw. pseudomedycznych eksperymentów kostno - mięśniowych /króliki/, którym były poddane głównie młode polki skazane na karę śmierci/na 86-Polek było76/ oraz sterylizacji kobiet głównie z narodowości romskiej. Przewodnik niemiecki tłumaczony przez naszą Lektorkę, krótko przedstawił historię i plan obozu, przedstawił  charakterystyki  niektórych Polek zapisane w historii obozu. Wymienił m.in. Wandę Półtawską ur. w 1921 roku , która jako harcerka i łączniczka AK we wrześni 1941 roku  została więźniarką obozu, skazana na śmierć i poddana operacją kostnym jako tzw. Królik. Przeżyła gehennę Ravensbruck- w 1945 roku zjawiła się w Krakowie a pierwszym spowiednikiem ,który pomógł jej wyjść z traumy wojennej był …ksiądz Karol Wojtyła.  P .Wanda Półtawska-doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, dla znajomych „Dusia”, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej blisko współpracowała ponad 50-lat z Papieżem JP II w dziedzinie m.in ochrony życia poczętego. Jej zasługą jest też tablica pamiątkowa Polek poświęcona przez JP II w 50-tą rocznice wyzwolenia obozu i zawieszona na historycznym murze okalającym baraki. Ogółem w latach 1939-45 w obozie niemieckim Ravensbruck przebywało 132tys kobiet i dzieci - zginęło ok. 92tys.Kobiety niezdolne do pracy, Żydówki, skazane na śmierć za działalność polityczną, uśmiercano zastrzykiem dosercowym fenolu, rozstrzeliwano lub zagazowano w komorach zbudowanych pod koniec 1944roku/ok. 6tys/.Obóz był administrowany przez wojska sowiecki do lat siedemdziesiątych i wiele obiektów obozowych nie przetrwało ale ekspozycje muzealne w komendanturze , w karcelu, krematorium i inne obiekty dają pełny obraz zbrodni popełnionych przez Niemców.

                      Po 3godz. lekcji historii pojechaliśmy podziwiać  niemiecką myśl techniczna z dziedziny inżynierii wodnej. W miejscowości Niederfinow na kanale Odra- Hawele zbudowano w 1934 roku ,podnośnię- śluzę wodną/ w konstrukcji przypominającą wieżę Eiffla/ , która przy różnicy  poziomów  kanałów -36 metrów- przenosi  w wypełnionej wodą wannie statki, barki i inne pływające obiekty. Mieliśmy dużą frajdę płynąć statkiem , przyjemność wznieść się w górę , popłynąć chwilę kanałem a potem być opuszczonym za pomocą mechanizmów ząbkowych i… cało z uśmiechem na twarzy wrócić do autokaru, Jeszcze po drodze w Schwedt drobne zakupy w galerii handlowej, przez Strzelce Krajeńskie, Pyrzyce do Stargardu. Ogólnie to mieliśmy dużego farta bo pogoda nam dopisała, poznaliśmy trochę historii, przeżyliśmy podniebno-wodną przygodę i zdążyliśmy wrócić do domu przed nadciągającą burzą deszczową - słowem – wycieczka bardzo fajna i udana.

                                                                                        Marian Wolanin
>>zobacz galerię


data publikacji: 2013-06-08

 

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum