Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Wydarzenia

2022-12-09 Nasz pierwszy wyjazd do ZUT w tym roku akademickim - WKŚiR

W dniu 9.12. 2022r. pojechaliśmy do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na zajęcia. Zajęcia odbywały się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Punktualnie o godzinie 10:00 pan dr hab. inż. Grzegorz Mikiciuk, rozpoczął w sali audytoryjnej wykład pt „ Jak zostać domowym somelierem w 45 minut”.Pan profesor przekazał nam bardzo dużo informacji dotyczących zagadnień związanych z winami. Wina najlepiej  kupować  w sklepach specjalistycznych, a najlepiej w winiarniach, bezpośrednio u producentów win. Nie wszystkie wina można zbyt długo przechowywać. Ponad 80% win kupowanych, powinno być spożytych w ciągu 3 lat od zabutelkowania. Okazuje się, że nie zawsze wino im starsze tym lepsze. Jakie wina wybierać? Najlepiej z apelacjami, bo to gwarantuje jakość producenta. Następnie dowiedzieliśmy się, jakie kieliszki, do jakiego wina się stosuje, jak się kieliszki trzyma w ręku podczas degustacji i jakie wina, do jakich potraw się podaje, oraz jakie znaczenie przed podaniem wina do konsumpcji, ma dekantacja.Jakość wina oceniamy na podstawie naszych zmysłów. Badamy zapach wina, jego wygląd w kieliszku obserwujemy tzw. „łzy wina”, oraz oceniamy jego smak, to jest kwasowość, słodycz i jego goryczkę.W trakcie wykładu testowaliśmy się ze znajomości i rozpoznawania zapachów. Otrzymaliśmy 10 próbek różnych zapachów i należało je rozpoznać.Godzinka ciekawego wykładu, minęła bardzo szybko.
                                                     Po krótkiej przerwie, podzielono nas na dwie grupy i każda poszła do innego laboratorium na kolejne zajęcia.  Poszliśmy do pracowni florystycznej, gdzie pan   dr hab. inż. mistrz florystyki Piotr Salachna, w sposób bardzo ciekawy opowiadał nam o historii bukieciarstwa, jego trendach i tworzeniu samych bukietów. Na szafach pracowni widnieją różne gatunki zasuszonych roślin. Pierwszymi bukietami, były już w starożytności wieńce na głowach władców np. cesarzy rzymskich. Były one jednocześnie ozdobą i ochroną przed prażącym słońcem. Bukiety kwiatowe można wykonywać z kwiatów świeżych i zasuszonych. Aby kwiaty cięte w wazonie stały dłużej, należy je przycinać ostrym nożem, a nie sekatorem i dodawać do czystej wody szczyptę kwasku cytrynowego. W kwaśnym środowisku nie rozmnażają się bakterie gnilne. Opowiadając o sposobach zasuszania kwiatów, pan dr Salachna, dekorował okryty gałązkami sosny czarnej korzeń, znaleziony gdzieś nad morzem. Elementami dekoracyjnymi były ozdoby styropianowe, kwiaty storczyków i kilka gatunków zasuszonych kwiatów i liści. Niektóre gatunki kwiatów jak np. ostróżka czy hortensja, aby podczas suszenia nie traciły kolorów, suszy się je, kwiatami do góry, w małej ilości wody, w ciemnym pomieszczeniu i bardzo wolno. Przy tworzeniu bukietów, bardzo ważnym elementem jest rodzaj światła. Bukiety kwiatowe dużo lepiej prezentują się w świetle ciepłym. Ciekawy wykład i bardzo ciekawy sposób jego prowadzenia.
                                 Trzecie zajęcia odbywały się w pracowni mikrobiomów. Ciekawe wiadomości o bakteriach zasiedlających nasze organizmy przekazała nam pani prof. dr hab. Krystyna Cybulska. Temat zajęć to „Mikrobiom a zdrowie człowieka”. Gdy słyszymy w różnych komunikatorach informacje na tematy bakterii, to kojarzymy to najczęściej z jakąś zarazą czy zatruciami i przeraża nas taka informacja. A okazuje się, że w samym przewodzie pokarmowym bytuje około 35 tysięcy rodzajów, różnych, pożytecznych rodzajów bakterii, a waga ich dochodzi do 2 kg. Dzięki tym bakteriom możemy dobrze i zdrowo żyć. Mikrobiom ten można zniszczyć przez przyjmowanie zbyt dużej ilości antybiotyków, nawet tych, zawartych w mięsie zbyt szybko rosnących zwierząt hodowlanych lub przez spożywanie nieodpowiednich nadmiernie przetworzonych pokarmów, które często zawierają zbyt duże ilości cukrów i soli.. Niszczenie mikrobiomu w naszym organizmie, prowadzi do różnych chorób i zaniku odporności. Aby mikrobiom w naszym organizmie był prawidłowy, należy spożywać jak najwięcej nieprzetworzonych produktów, warzyw i różnego rodzaju kiszonek i przetworów mlecznych, w których jest np. bogactwo bakterii kwasu mlekowego, bardzo przydatnych dla naszego zdrowia. Kupując produkty czytajmy ich skład, aby nie było tam np. azotynów, azotanów, czy innych niepożądanych środków konserwujących. Kupujmy kapustę kiszoną, a nie kwaszoną, pomimo, że ta druga wygląda ładniej. Nie sugerujmy się krzykliwymi kolorowymi reklamami różnych produktów. Kupujmy rozsądnie z pożytkiem dla naszego zdrowia.

Wszystkie trzy wykłady bardzo ciekawe. Sporo nowej wiedzy otrzymaliśmy. My studenci UTW, jak widać, całe życie się uczymy.

                                                      autor: Zbyszek Twardochleb
                                           opracowanie: Helena Dopierała-Gawroń

 

     zobacz galerię>>>


data publikacji: 2022-12-15

 

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum